czwartek, 25 grudnia 2008

Litwa, Łotwa, Estonia

Wyjeżdżasz na Litwę, na Łotwę lub do Estonii?
Interesuje Ciebie koszt paliwa w tych krajach?
Szukasz rzeczowej informacji aktualizowanej kilkanaście razy dziennie?
Nie szukaj dalej, kliknij, aby przejść do bloga: Litwa, litewskie ABC

czwartek, 18 grudnia 2008

Aktualne kursy walut we Lwowie

Dane z dnia: 18.12.2009r.
100 польських злотих - 270.4445 грн. на офіційному сайті НБУ
czyli za 1 PLN płacono oficjalnie 2,704 hrywny, w kantorach Lwowa na pewno ten kurs jest dla Polaków korzystniejszy.

kursy z kantorów we Lwowie:
1 USD = 9 UAH, 1 EURO = 15 UAH

Kryzys trawi Ukrainę, ukraińska waluta sięga powoli dna.


Ceny paliwa na Ukrainie

Poniżej przedstawiam wykres aktualnych cen paliwa na Ukrainie. Wykres obrazuje ceny średnie, w oparciu o które można kalkulować pobyt na Ukrainie lub tranzyt. Prosimy pamiętać, o możliwych wahaniach kursowych oraz o odchyleniach w cenie paliwa w zależności od regionu Ukrainy.

ceny paliwa Ukraina, koszt paliwa, cena benzyny, cena oleju napędowego



sobota, 19 lipca 2008

Najnowsze wieści z Lwowa

Dla wszystkich jadących samochodem w najbliższym czasie na Ukrainę mam złe wieści - ON i benzyna drożeją. Już teraz benzynę kupicie za minimum 6,50 UAH/litr, a olej napędowy za 7,00 UAH/litr. To wzrost cen o ponad 25% w ciągu 45 dni - dużo.
Pocieszające, że w ostatni poniedziałek, 14 lipca, najlepsze kantory we Lwowie skupowały złotówkę za 2,16UAH.
Życzymy udanych wojaży po Ukrainie.

Jump to TOP

poniedziałek, 9 czerwca 2008

Kurs hrywny i złotówki we Lwowie


Kurs hrywny i złotówki we Lwowie


Osoby wyjeżdżające do Lwowa (lub przez Lwów dalej) zrobią dobry interes na wymianie waluty, jeśli dokonają tej operacji na miejscu. Kurs w polskich kantorach jest mało opłacalny, na granicy polsko-ukraińskiej też nie zachęca... dane zebrane od początku 2008 roku do dnia opublikowania tego postu potwierdzają słuszność tej tezy.
We Lwowie kurs od początku 2008r. jest na tyle korzystny, że opłaca się wziąć ze sobą złotówki i poszukać kantoru na lwowskiej starówce. Trzeba tylko uważać - nie wymieniać waluty na dworcach lub w bankach. Tam kurs wymiany będzie niższy. Najlepiej iść na Rynek lub w rejon ul.Akademickiej i zlustrować kilkanaście kantorów (zajmie to pół godziny maksymalnie).
Sam zresztą tak robię... jadąc z Polski mam maks 20 UAH w kieszeni na ewentualne drobne wydatki po drodze, we Lwowie robię szybkie porównanie kursów i wymieniam... a jeśli chce wymienić min.1000zł negocjuję kurs na korzystniejszy.

Dla wszystkich, którzy jadą w najbliższym czasie: kurs kantorowy wynosił 06 czerwca 2008r. 2,2 UAH za 1 PLN (przy czym może się zdarzyć różnica w kantorach rzędu nawet 6-7%). Kurs ten zmienia się codziennie.
Kantory na ogół niestety nie dysponują stronami www - więc aby śledzić kursy lwowskie proszę zaglądać co jakiś czas na ten blog lub zapisać się do listy mailingowej - na górze po prawej stronie.

Jump to TOP

wtorek, 20 maja 2008

Mit taniej Ukrainy

Porzućcie pewne mity/stereotypy. Na przykład taki, ze Ukraina jest tania. Owszem tania jest, w porównaniu np. do Niemiec, ale dla średnio zarabiającego Polaka dłuższy pobyt w topowych miejscach Ukrainy może narazić jego budżet na duże straty. Łatwo się wydaje hrywny, mając w głowie dobry lwowski kurs wymiany (zazwyczaj dużo korzystniejszy od polskiego kursu), gdyż kilka hrywien w jedną, czy drugą stronę nikomu krzywdy nie zrobi. Jednakże tych transakcji odbywa się kilka dziennie, zatem sumarycznie jest to pokaźna kwota.
Dla przykładu podam aktualne ceny na Ukrainie (stan na 10 maja 2008r.):
artykuły żywnościowe na Ukrainie
# chleb - około 2,2-3,5 UAH,   # masło - od 6 UAH/200g
# ser żółty - od 35 UAH/kg,    # ser biały - od 24UAH/kg
# wędlina na chleb - od 35 UAH/kg,  # parówki - od 20 UAH/kg,
# kawa, herbata, soki, musztardy, majonezy, oleje - w cenach podobnych do polskich,
# świeże warzywa - w sklepach drogie, zwłaszcza importowane ("wymęczone" pomarańcze po 14 UAH), zauważyłem, że przed Świętami Wielkanocnymi ceny buraków przebiły nasze, polskie o 300%,
alkohole i papierosy na Ukrainie
# piwko w sklepie - od 2,0 UAH (lepsze piwka są nieznacznie droższe, zagraniczne są dość drogie),
# piwko w lokalu - od 4 UAH (w zależności od standardu i lokalizacji lokalu),
# papierosy - od 1,5 UAH (nie wiem co to za cudo), Marlboro kosztują po 5 UAH,
# wódka - od 12 UAH za 0,5litra, polecam wódkę Hortica,
# wina krymskie i z południa Ukrainy - od 10 UAH za 0,75litra (tańsze marki),
# koniaki ukraińskie - od 20 UAH za 0,5litra (polecam - są pyszne).

Porównując ceny - należy stwierdzić, że prawie wszystko co importowane na Ukrainę - jest droższe od polskich odpowiedników, niektóre produkty wytwarzane na miejscu mogą być tańsze (np.środki czystości znanych firm).
Generalnie drogie (i niezbyt dobre) jest mięso oraz jego przetwory (Ukrainki jadące z Polski wiozą na Ukrainę wałówki), tanie są alkohole, komunikacja publiczna oraz papierosy.
Ceny w knajpach też nie należą do najniższych, porządny dwudaniowy obiad we Lwowie kosztuje od 30UAH w knajpie Pyzata Chata, do 120UAH za osobę w drogiej restauracji.


Jump to TOP

poniedziałek, 12 maja 2008

Ukraina, ukraińskie ABC

Blog powstał jako miejsce wymiany informacji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi podróżami na Ukrainę. Znajdziecie tutaj szereg przydatnych informacji, zaobserwowanych w wyniku osobistych podróży. Blog prowadzony jest przez mieszkańca Lwowa i Warszawy. Ma na celu przybliżenie Ukrainy prawdziwej. Chce także obalać mity i niepotwierdzone historie, w jakie obfituje temat wyprawy do naszych wschodnich sąsiadów.
Ukraina to piękny i wielki kraj z wielkimi możliwościami rozwoju. Na razie z tych możliwości rozwoju korzysta garstka ludzi, a większość klepie przysłowiową biedę. Wyobraźcie sobie, że średnia pensja wynosi 1200-1500 hrywien, przy polskim poziomie cen, jeśli chodzi o żywność i odzież. Emerytura na Ukrainie (nazywana tu pensją) wynosi już od 500 hrywien. I o ile tej biedy na lwowskich, czerniowieckich, sewastopolskich czy kijowskich ulicach nie widać, to na prowincji sytuacja jest bardziej czytelna i oczywista.
Ukraińcy są młodym narodem. Cechuje ich jednak pogoda ducha i optymizm.
Lwowskie centrum w sobotnie wieczory i niedziele przeradza się w wielki plac - deptak, gdzie tłum ludzi bierze władzę nad samochodami i bawi się bez odpoczynku.
Polecam każdemu możliwość odkrywania Ukrainy. Do Lwowa można pojechać na dwudniową wycieczkę, dalej - trzeba poświęcić więcej czasu.
Zapraszam do lektury bloga. Znajdziecie tu szereg potrzebnych Wam informacji.
Niech odkrywanie Ukrainy będzie dla Was przyjemnością.

Pozdrowienia dla wszystkich pasjonatów ukraińskich bezdroży;)